نرم افزارهای مربوط به مهندسی برق

با آشنایی با نرم افزارهای کاربردی رشته مهندسی برق می توان آینده شغلی  خود را تضمین نمود. کمتر دانشجویانی هستند که بتوانند با نرم افزارهایی که در ادامه به آن اشاره می کنیم آشنا بوده و بتوانند از آن استفاده نمایند. پس توصیه ما به شما این است که در صورتیکه می خواهید آینده شغلی مناسبی در رشته مهندسی برق داشته باشید حتما به آموزش و تسلط بر این نرم افزار ها بپردازید.

1 – نرم افزار Matlab

در مقالات آموزشی گذشته به آشنایی و راهنمای نصب نرم افزار Matlab پرداخته شده است و ذکر شد که این نرم افزار از کاربردری ترین نرم افزار های مهندسی در رشته مهندسی برق و مکانیک می باشد که دانشجویان با استفاده از آن به ارایه پایان نامه های کارشناسی ارشد و ارایه مقالات آموزشی و پژوهشی می پردازند. از نرم افزار Matlab در رشته مهندسی برق برای طراحی و انجام محاسبات پیچیده ریاضی استفاده می گردد که تسلط بر این نرم افزار را دانشجویان رشته مهندسی برق توصیه می گردد.

2 – نرم افزار Proteus

این افزار برای شبیه سازی و مدل سازی میکروپروسسورها, ایجاد شماتیک و طراحی مدارهای چاپی بکار می رود. این نرم افزار از دوبخش کلی ARES و  ISIS تشکیل شده است که در ISIS می توانید به طراحی و شبیه سازی مدارات منطقی, میکروکنترلی و آنالوگ بپردازید. به دلیل ساده و قدرت فراوان این نرم افزار بسیاری از دانشجویان رشته مهندسی برقبه استفاده از این نرم افزار می پردازند و مورد استقبال بسیاری نیز قرار گرفته است.

3 – نرم افزار SIMATIC Step7

در مقالات گذشته به آشنایی با PLC ها پرداختیم. شرکت زیمنس برای کنترل و برنامه ریزی PLC ها به ارایه این نرم افزار پرداخته است که در آن می توانید با استفاده از زبان هایLADSTLUFDB به برنامه ریزی و طراحی بپردازید. این نرم افزار برای سری های S400S300S200, S1200 و S1500 کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد.

4 – نرم افزار Autocade Electrical

این نرم افزار توسط شرکت بزرگ اتودسک برای رشته مهندسی برق طراحی شده است که دانشجویان یا استفاده از آن می توانند به طراحی نقشه های صنعتی از جمله, مکانیکی, الکتریکیو ساختمانی بپردازند. می توان گفت که این نرم افزار از کاربردی ترین نرم افزار های رشته مهندسی برق می باشد که با یادگیری آن می توانید آینده شغلی مناسبی برای خود در نظر بگیرید. در این نرم افزار به راحتی می توانید به طراحی انواع قطعات مدارهای الکتریکی, اتصال دهنده و سیم کشی ساختمان بپردازید.

5 – نرم افزار Code Vision AVR

این نرم افزار در رشته های برق و کامپیوتر گرایش سخت افزار کاربرد دارد و همان طور که از نام آن پیداست برای برنامه نویسی میکروکنترلرهای AVr به زبان C طراحی شده است.